Turiu silpnybę. Kur beeičiau, ar bekeliaučiau – akį vis patraukia piešiniais ir raštais marginti audiniai. O kai vitrina įtraukia užeiti, laikas ištirpsta bežiūrint į spalvas, čiupinėjant tekstūras bei įsivaizduojant kokį fotelį šitas audinys galėtų aprengti, kokį langą uždengti ar stalą užtiesti.
Kurį laiką net nenutuokiau, kad kiekvienas audinys savyje neša ne tik grožį, bet ir daugybę skirtingų savybių, kurios nusako kam kuris iš jų yra tinkamiausias. Iš tiesų – jokia čia nuodemė rinktis audinį pagal mėgstamiausią spalvą, tačiau kokie platūs vartai atsivėrė, kuomet pradėjau suprasti audinio technines savybes!
Taigi dalinuosi ką esu atradusi pati ir ką visada rekomenduoju besirenkantiems audinį baldo atnaujinimui.
– Roberta
„Tai man mėlyno audinio, kad prie užuolaidų tiktų” –
dažnai išgirstu klientui atvežus pavargusį baldą. Malonu būna matyti džiugią nuostabą veide, atradus, kad spalva (ir dar visi jos atspalviai) dar ne viskas!
Visgi ne žmogus turi baldui tarnauti, o baldas žmogui. Ir tai yra visiškai įmanoma! Gyvenimo būdą atitinkantis audinys gali tapti lemiamu faktoriumi palengvinančiu kasdienę baldo priežiūrą. Svarbiausia žinoti, kad yra iš ko rinktis ir kaip pasirinkti teisingai.
Taigi, panaršykime išbandytų ir patikrintų mūsų studijos audinių kolekcijoje! Neriam!
Skysčiams atsparus audinys.
Dažnas, siekiantis lengvo baldų valymo kaip vienintelį variantą mato natūralią ar dirbtinę odą – abi šios medžiagos turi tiek savo pliusų tiek minusų ir iš tiesų jų paviršių valyti itin paprasta. Tačiau norintiems minkštesnio, jaukesnio baldo, standus ir šaltokas odos apmušalas gali džiuginti nepakankamai.
Alternatyva – skysčiams atsparus audinys, kuris savo tekstūra visiškai nesiskiria nuo įprastų austinių audinių, tačiau yra padengtas skysčius atstumiančiu cinko oksido nano dalelių sluoksniu. Ant paviršiaus patekusį skystį galima lengvai nusausinti šluoste ar net tiesiog nupurtyti, leidžiant lašeliams nuriedėti jiems neįsigeriant!
Dėmėms atsparus audinys.
Kaip ir anksčiau pristatytas audinys, šis taip pat atstumia skysčius ir negana to – čia tą patį cinko oksido padengimą papildo ir sidabro nano dalelelės, kurių dėka audinio paviršius ima atstumti purvą.
Visiškai iš savos patirties: namuose persivilkau valgomojo kėdes tokiu audiniu ir blynuotom rankom prasinešę vaikai tikrai įrodė audinio atsparumą – užteko nubraukti servetėle! O stipriau pigmentuotas dėmes pakanka lengvai patrinti muilu ir nušluostyti vandeniu.
Taigi, jokie riebaluoti pirščiukai, vyno ar kavos pliūpsnis nebekelia nepatogumų.
Audinys, pritaikytas augintiniams (arba audinys, kurio nedrąsko Tavo katė).
Šiame audinyje anksčiau minėtąsias savybes dar papildo ir specialus audinio išaudimas, neleidžiantis gyvūnų plaukams įsmigti giliau į audinį. Bet juk to negana, kad ramia širdimi į katės valdomus namus parneštum naujutėlį fotelį! Kad baldai būtų apsaugoti nuo nepageidaujamo nagų ir dantų dėmesio, augintiniams pritaikyti audiniai yra gaminami su švelniu, aksomą primenančiu pūkeliu, į kurį aštrus nagas tiesiog nekimba. Tokio baldo drąskymas tikrai turėtų kelti nuobodulį! 😀
…o jeigu katė nusipelnė nuosavo krėslo, kuriame galėtų draskytis į valias..?
…tuomet nepamirškite tekstūros! Ką katės tikrai mėgsta – tai rupaus audimo audinius, su daugybe ataudų, tokių patogių užkibti!
Vilnos audinys.
Norintiems natūralių pluoštų savo namuose – visada rekomenduoju storą baldinį vilnos audinį. Vilna pasižymi minkštumu ir natūraliu elastingumu bei prisitaiko prie kūno temperatūros – šildo kai šalta, vėsina kai karšta. Atsparumo vandeniui ji turi tiek, kiek atsparios avys lietuje – jų vilna natūraliai padengta riebaliniu lanolino dariniu, apsaugančiu nuo lengvos drėgmės ir pagreitinančiu džiūvimą.
Dažnai manęs klausia ar vilnoniai baldai nekanda – vėlgi palyginsiu su avimi 🙂 Vilnos audinys nėra toks švelnus, tačiau jo šiurkštumas tikrai nėra kandantis, veikiau švelniai kutena, kaip šviežiai nupjauta žolė. Arba kaip glostant avį 🙂
Lino audinys.
Dar viena alternatyva norintiems natūralumo. Lininiai audiniai yra plonesni ir lengvesni palyginus su vilna. Jie puikiai tiks lenktų formų baldams (kuriuos vilna aptraukti gali būti sudėtinga), pagalvėlėms. Linas palyginti su vilna, ne toks standus, taip pat kvėpuojantis, o jo tekstūrą dažniausiai kuria skirtingi austiniai raštai. Baldiniai lininiai audiniai yra gaminami storesni ir kietesni nei gaminami drabužiams, tačiau jausmiškai panašūs ir ypač malonūs vasarą.
Tiesa, natūralus linas, savaime neturintis lanolino ar panašių atsparumą didinančių medžiagų – lengvai įgeria vandenį ar kitus skysčius. Tačiau, priešingai nei daugelį kitų baldinių audinių – lininio audinio užvalkalus galima skalbti skalbyklėje! Tad jie itin parankūs ne tik dėl natūralumo, bet ir intensyviai naudojamiems interjero akcentams.
Šis tas tvaraus: audinys… iš perdirbto plastiko!
Na ir dar vienas akibrokštas – audiniai iš vandenyne rinkto ir perdirbto plastiko! Sunku įsivaizduoti plastiku apvilktą sofą, tačiau patikėkite – kol kas dar niekas palietęs nėra atspėjęs šio audinio sudėties. Jis toks pat minkštas ir malonus liesti kaip ir bet kuris kitas. O dar prisiminus, kad vandenyne sumažėjo keliais šimtais plastikinių butelių – kyla tiesiog pasididžiavimas šio audinio pasirinkimu!
Atsparus ir saulei, ir lietui ir vėjui: lauko sąlygoms pritaikytas audinys.
Kad lauko baldai neprarastų savo grožio vos pradėję šiltąjį sezoną – svarbu koks audinys juos gaubia. Lauko audiniai pasižymi atsparumu blukimui ir UV spinduliams, drėgmei, pelėsiui. Iš visų anksčiau nupasakotų audinių – šio techninės savybės pačios rimčiausios. Ir čia jau nepakaks pasitikėti vien duomenimis etiketėje.
Renkantis lauko audinį apie jo patvarumą pirmiausia išduoda kaina. Teko kartą išbandyti, pasak etiketės, lauko sąlygom pritaikytą audinį. Paprastoje audinių parduotuvėje, penki eurai už metrą – atsiriekiau jo dviem lauko foteliukam ir sofutei. Ir jau po savaitės mėlyna jo spalva virto violetine! Tai bylojo apie nekokybišką audinio nudažymą, dėl kurio audinys, būdamas saulėje, išbluko.
Atsparumo lietui ir drėgmei technologija labai panaši kaip ir vidaus apmušalų, tačiau dažnai lauko audiniai papildyti dar viena savybe – greitu drėgmės išgarinimu. Lauke tenka ne tik pavieniai apliejimai, bet kartais ir ilgesnis lietus – viso drėgmės kiekio audinio paviršiuje išlaikyti neįmanoma. Tad lietui pasibaigus – kvėpuojantys, plonesni sintetinių medžiagų audiniai itin greitai išdžiūna, neleisdami drėgmei užsilikti tiek paviršiuje, tiek gilesniuose sluoksniuose.
Džiugina tai, jog audinių laukui technologija jau pakankamai ištobulinta, jog jie nebėra stori, kieti, plastikiniu ar guminiu paviršiumi – dabar jie gali būti tokio pat minkštumo, austinių tekstūrų kaip ir audiniai namams!
Audinių tema gali būti neišsemiama ir tikiu, jog dar gali kilti šimtas vienas klausimas apie audinio pasirinkimą. Kiekvieną jų gali pamatyti, pačiupinėti ir įsigyti CooCoo studijoje. Tad jei aplankytum – su džiaugsmu kartu pasklaidyčiau turimą gausią audinių kolekciją!
Užklausas apie audinius gali palikti čia.
Kad namai būtų ne tik gražūs, bet ir funkcionalūs!